Jelenlegi hely

Köhögéscsillapítás várandósan - 2.

Mielőtt gyógyszerhez nyúl a várandós kismama, előtte mindenképpen konzultáljon orvosával vagy gyógyszerészével!

A száraz köhögés csillapításáról már beszéltünk. Ha nem száraz, hanem hurutos a köhögés, akkor az alábbiakra tanácsos tekintettel lennünk kismamaként: 

A hurutos köhögésnél tapadós, zöldessárga vagy fehéres színű nyák, köpet jelenik meg. Lényeges tudni, hogy az ilyen, ún. produktív köhögést nem ajánlott köhögéscsillapítókkal elfojtani, hanem a lerakódott nyákot fel kell oldani és el kell távolítani, amihez köptetőkre és/vagy hurutoldókra van szükség.

Mit tehet a kismama hurutos köhögés esetén?

Elsőként „gyógyszermentes” megoldásokkal kell próbálkozni. A levegő sós vízzel történő párásítása és annak belélegzése segíthet a nyák feloldásában. A gyógyszerek használatát célszerű arra az esetre tartogatni, ha a kezelőorvos azt kifejezetten javasolja.

1. A hurutos köhögés kezelésére alkalmas hatóanyagok közül az acetilcisztein, az ambroxol és a bromhexin a legismertebbek. Ezek szirupokként, szuszpenziókként, vízben oldandó granulátumként, (pezsgő)tablettaként – általában vény nélkül – kaphatók a gyógyszertárakban.

Az említett három hatóanyag régóta jelen van a gyógyszerpiacon, és várandósság alatti alkalmazásuk során eddig nem találtak teratogitásra (= magzatkárosító, magzati fejlődési rendellenességet okozó jellegre) utaló jelet. Ennek ellenére a betegtájékoztatókban az szerepel, hogy csak a kezelőorvos javaslatára szabad a szereket használni, az előnyök és kockázatok mérlegelése után.

2. Az előbbi hatóanyagokhoz hasonló tulajdonságú a karbocisztein, illetve a gvajfenezin. Ezek várandóság alatti szedésére vonatkozóan csak kevés információ áll rendelkezésre, így alkalmazásuk – főként az első trimeszterben – kerülendő.

Mi a helyzet a növényi szerekkel?

Szedhetik a kismamák a kakukkfüves, a lándzsás útifüves vagy a borostyánlevél kivonatos szereket?

Talán meglepő, de a sokak által ősréginek, „klasszikusnak” tartott, és gyermekkor óta szedett növényi készítményeknek a használata babavárás alatt nem tekinthető teljesen ártalmatlannak. Igaz, hogy természetes eredetű termékekről van szó, és azok kismamáknál való alkalmazása eddigi eredmények alapján nem vezet fokozott teratogenitási rizikóhoz, mégis elővigyázatosnak kell lenni. A köhögés kezelésére alkalmazott növényi kivonatokat tartalmazó szerekkel eddig nem történt elegendő számú megbízható klinikai vizsgálat, ami a szerek alkalmazásának biztonságosságát igazolta volna.
 

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére