Jelenlegi hely

Az egészségpénztár tagok szezonja a december

Néhány gondolat az egészségpénztári tagság előnyeinek kihasználásáról

Édesanyák, kismamák! Decemberben minden egészségpénztári tag előre gondolkozik, és szorgos számlagyűjtögetésben van. Hogy miért? Leírom! Íme, az én tapasztalatom:

Januárban megtudtam, hogy kismama vagyok, második babámat vártam. Ebben az időszakban mérte fel a munkáltatóm, hogy ki milyen formában tart igényt a cafeteria juttatásokra. Gondoltam egyet, utánanéztem, és beléptem egy önkéntes egészségpénztárba tagként. Előtte összehasonlítottam, hogy melyik pénztárban mennyire bővek az elszámolható vásárlás-típusok, és mekkora a befizetett díjból a pénztári működésre visszatartott százalék. Ezek alapján választottam a nekem leginkább kedvező pénztárat, merthogy ezek a paraméterek a szolgáltatóknál eltérőek.

Megkötöttem a szerződést, online szolgáltatások segítségével. Kedvezményezettként megneveztem a férjem és a nagyobbik fiam, majd rögtön a kicsi születése után, a TAJ száma birtokában a kisbabám is. Rövidesen érkezett a tagsági igazolásom és a mágneskártyám.

Februárban a munkáltatóm a kártyára utalta a cafeteriám összegét. Addig is gyűjtöttem a gyógyszertári számlákat a pénztár nevére.

Egészségpénztári befizetésből finanszíroztam a nőgyógyászt, a terhes vitamint, a toxoplazma szűrést, a fogorvost, a nagyobbik tápszerét és a családi gyógyszerigényt. A kelengye listából amit csak lehetett, azt ezen keresztül vásároltam: a lázmérőt, a popsi törlőt, a gyerekágyas betétet, alkoholt, D-vitamint, K-vitamint, cumisüveget, cumit, textilpelenkát, légzésfigyelőt, orrszívót, vattát stb. A matraccal és a nagyfiam cipőjével csak későn kaptam észbe. (gyógycipő és gyógymatrac)

A szülés után a külön szoba elhelyezésért is ezzel fizettem.

A gyerekek nem kötelező oltásait, magánrendelésen végzett plusz vizsgálatait, teljes tápszerfelhasználást, a popsi kenőcsöt, a fürdető szert - a nagyobbiknak is, - ennek terhére vettem.

Ahol terminál működött, leginkább a gyógyszertárakban, ott kártyával fizettem. Egyenlegemből rögtön levonták a költségeket. Ahol nincs terminál, pl. a magánrendelésen, ott számlát kértem, és a lakossági számlára utalták 1-2 héten belül az összeget. Ha épp nincs a pénztári számlámon elegendő összeg, akkor a gyógyszertárban is lehet számlát kérni, és később visszaigényelni. (Állítólag ha boltban, benzinkúton vásárolunk gyógyszert, vitamint, más elfogadott terméket, akkor ennek a számlája is visszaigényelhető. Szóval a bevásárlóközpontban vett popsi törlő sem veszett ügy. De ezt még nem próbáltam.)

Eközben lemerült a cafeteria keretem, ezért a lakossági számlámról egyéni befizetéssel pótoltam ki az egyenlegemet. Az így befizetett összegek után év végén jár a 20%-os adójóváírás. Az összes ilyen befizetés, amit még ebben az évben rá is fordítok az egészségügyi kiadásokra, annak a 20 %-a jövőre jóváírásra kerül az egészségpénztáramban. (150.000 Ft-nyi jóváírás a maximum, és ehhez az is kell, hogy legyen az embernek személyi jövedelemadó befizetése)

Összegyűjtöttem, hogy a családból kinek ajándékozhatok egészség- vagy közérzet javító szolgáltatást karácsonyra, vagy csináltathatok cipőt, vehetek sportszert, matracot, vérnyomásmérőt, gyógyászati segédeszközként gimnasztika labdát, só lámpát. Olyan, mintha 20%-os kedvezménnyel számolhatnám ezeket a karácsonyi kiadásokat.

Most, az év vége közeledtével végiggondolom, hogy mi az, ami elkerülhetetlenül egészségügyi kiadást fog jelenteni. Kiváltom az utolsó havi tápszer adagot, bevásárolok popsi törlőből, feltöltöm a vitamin raktárt, és összegyűjtöm az összes ilyen költséget. Ezek értékével feltöltöm az egyenlegem, és ha szükséges, elpostázom a számlákat. 2015. december 31-ig mindennek a végére kell érjek, bent kell legyen a pénztárban a számla és a pénz is.

Jövőre nagyon számítok rá, hogy a 20%-os jóváírásból pár hónapig nem kell aggódnom a gyógyszertári költségek miatt. Év közben pedig próbálok tudatos lenni, és kihasználni a kedvezményeket.    

Minden családnak és kismamának javaslom, hogy számoljon utána, megéri-e egészségpénztári tagságot létesíteni. Ha pedig belépett, akkor résen lenni, és minden igénybe vehető szolgáltatásra felhasználni. Ezek listáját a pénztárak honlapjain időről időre érdemes átolvasni.

Ágnes, Csabaimami   

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére