Jelenlegi hely

Mi leszek, ha nagy leszek? Felkészülés az egyetemi évekre

A most induló cikksorozatban gyermeked egyetemi éveivel kapcsolatos kérdéseket, problémákat fogjuk átbeszélni.

Talán nem is gondolnád, de a felkészülése az egyetemi évekre már nagyon korán elkezdődhet. Ez egyáltalán nem biztos, hogy egybeesik azzal, amikor gyermeked végleg eldönti, pontosan mi is szeretne lenni, mivel szeretne foglalkozni felnőtt korában.

A sikeres felvételihez ugyanis nem csak arra van szüksége, hogy magukra a tantárgyakra és az emelt szintű érettségire alaposan felkészüljön. Sok-sok más dolog is beleszámít az eredményes felvételibe, illetve a későbbi egyetemi sikerekbe.

Hogyan csinálják mások?

Nézzük meg akár az angolszász területek vezető egyetemeinek kiválasztási metodikáját! Még ha ti nem is feltétlen a külföldi elit egyetemekre készültök, akkor is sok tanulság levonahtó abból a módból, ahogy ezek az iskolák kiválasztják dikjaikat. Az egyik legfőbb tanulság az, hogy nemcsak a tanulmányi eredmény számít! A jelentkező diákok ugyanis sok esetben alig különböznek egymástól tanulmányi eredményeik alapján. Ami alapján mégis kiválasztják a leendő elsősöket, az valami ezen túlmutató eredmény: 

  • sporteredmények, 
  • közösségi munka, vagy 
  • valami olyan tudás vagy készség, amivel az illető emelheti a majdani évfolyama színességét, színvonalát. 

Természetesen itthon, Magyarországon is látható ezen területek fontossága: plusz felvételi pontot érnek különböző versenyeredmények, vagy éppen a nyelvvizsga. Az a jó ezekben, hogy ezeket a plusz készségeket, tudást attól függetlenül el lehet sajátítani, azaz tud rá készülni a gyerek, hogy konkrétan eldöntötte volna már, merre is szeretne továbbtanulni.

Komplex felkészülés

A későbbi egyetemi sikerek egyik alapja tehát az azt megelőző felkészülés. A sikeres egyetemválasztás és beiskolázás sok paramétertől függ: a sikerhez a diákoknak szükségük van oktatási, szociális és kulturális (emberi) erőforrásokra, és sokrétű információra. Az előbbi információk alapján az egyetemi felkészülését érdemes már jóelőre gondolatban kettéválasztani:

  • az egyik maga a szükséges lexikális tudás elsajátítása, 
  • a másik pedig az egyéb szükséges készségek és tudás megszerzése. 

Nekünk szülőknek, tanároknak meg kell adnunk a szükséges információkat, lehetőségeket a középiskolai tanulmányokat folytató diákok számára. Ha belegondolunk, ez nehéz feladat. Hiszen nem elég biztosítanunk, hogy el tudják sajátítani a szükséges tananyagot, vagy hogy nyelvet tudjanak tanulni, sportoljanak, képezzék magukat sok területen. Ezzel egy időben fenn is kell tartaniuk a motivációjukat azzal kapcsolatban, hogy legyen is kedvük készülni ezekre az évekre. És ebben fokozott szerepe van a szülőknek, tanároknak együttvéve. Ez türelmet és munkát igényel az egész család részéről. Nem könnyű egy kamasz gyermeket bölcsességgel terelgetni a mindennapok során a felnőtt lét felé.

A felvételin túl...

Ha kicsit továbbgondoljuk a dolgot, az az igazság, hogy nemcsak a felvételire kell felkészítened gyermekedet a középiskolai évei alatt, hanem egyben arra is, mi vár majd rá az egyetemi évek során. Hiszen a sikeres felvételi csak az első lépés a hosszú úton. Ami utána jön, az sem egyszerű...

A számodra mindig is gyerek, ám valójában egy fiatal felnőtt embernek sok-sok mindennel meg kell küzedie. Az egyedüllét, a megnövekedett tananyagok mennyisége, a – látszólag – személytelenebb környezett, a hektikus életvitel, fokozódó stressz, mind-mind ilyen tényező. És persze rengeteg kísértés is éri majd ezen évek során: a folyamatos bulizási lehetőségek, jól fizető állásajánlatok, magánéleti kérdések. Márpedig ezek könnyen megnehezíthetik az egyetemi éveket...

Szerző: Dr. Lipták-Váradi Julianna, egyetemi oktató, okleveles építőmérnök
www.egyetemievek.hu

Hivatkozott szakirodalom:
- Walter R. Allen és kutatótársai Who goes to college? című kutatása
- Gen és Kelly Tanabe Get Into Any College: Secrets of Harvard Students című könyve

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére