Jelenlegi hely

Nincs helye a házipatikában az antibiotikumnak

Házipatikája szinte mindenkinek van otthon, kérdés persze, hogy amikor azonnal kell a segítség, találunk-e benne a problémánkra megfelelő gyógyszert. Ha gyerek is van a családban, még sarkalatosabb kérdés: milyen pirulákat tartsunk otthon. Utánajártuk, mi nélkülözhetetlen a gyógyszeres fiókba.

Ha baba érkezik a családba, ezer meg ezer dologra kell figyelniük az újdonsült szülőknek. Az egyik legfontosabb dolog, hogy legyenek otthon alapvető gyógyszerek, amiket adhatnak a picinek, ha hirtelen jön a baj. Otthoni balesetek, láz, hányás, hasmenés, allergia. Legtöbbször ezek a tünetek kívánják meg a szülők gyors reagálását, ezek azok, amik sokszor nem várhatnak addig, amíg kiér az orvos, vagy kinyit a gyógyszertár.

Kúp, szirup és aztán a bogyó

Az első és legfontosabb, ami nem hiányozhat a házipatikából, a láz-és fájdalomcsillapító. Fontos tudni azonban, hogy nem kell azonnal a gyógyszeres kezelés.

– A láz nem mindig jelent rosszat. Elpusztít sok kórokozót. Azt viszont fontos hangsúlyozni, hogy különböző korú gyerekeknél különböző típusú gyógyszer a jó. Egy nyolchónapos csecsemőnek a kúp a megfelelő, az 1 éven felülieknek 4 éves korig szirup formájában legyen otthon, a nagyobbaknak már megfelel a tabletta, bár sok 10 év körüli gyermek még nem hajlandó a pirulát bevenni – magyarázta dr. Sebő Zsuzsa gyermekorvos, homeopata. Az sem mindegy, hány kilós a gyerek. Mindenképpen érdemes egyeztetni a háziorvossal, hogy az adott gyereknek mire van inkább szüksége.

Székletfogót ne!

A doktornő hangsúlyozta, azért kiemelkedően fontos, hogy legyen otthon a gyereknek megfelelő fájdalomcsillapító, mert ha az éjszaka kellős közepén lázasodik be, vagy kezd el fájni a foga, nem szerencsés, ha csak reggel jut gyógyszerhez.

– Hányás ellen nem különösebben van olyan pirula, ami ne okozna olyan mellékhatást, mint például az álmosság. Ilyenkor jobban járnak a szülők a jól bevált házi módszerekkel, mint a diéta és óvatos, de bő folyadékpótlás– árulta el dr. Sebő Zsuzsa. A hasmenésre nem kell a gyereknek otthon tartani különösebben semmit az orvos szerint, ugyanis székletfogót nem szerencsés adni a gyereknek.

– Hasmenést általában gyulladás okoz, hagyni kell, hogy kiürüljön a bélrendszerben fokozott mértékben termelődött nyák. Probiotikum persze adható, de annak nem kell feltétlenül mindig otthon lennie. Az nem egy olyan szer, amit S. O. S. be kellene adni, így bármikor recept nélkül beszerezhető a patikából.

Eljárt az idő a por felett

Nem csak az a kérdés, hogy mit tartsanak a szülők otthon a házi patikában, az sem egy elhanyagolható dolog, hogy mit ne. Van ugyanis olyan, hogy valamivel többet ártunk a gyereknek, mint használnánk.

Semmiképpen ne tartsanak a szülők otthon antibiotikumot. Annak a gyereknek, akinek arra van szüksége, feltétlenül orvoshoz kell mennie előtte. Az már nem egy olyan szer, amiről a szülő tud dönteni, kell-e vagy sem. Attól, mert egy korábbi betegségnél az az antibiotikum segített, egyáltalán nem biztos, hogy egy másik megbetegedésnél is hatásos lesz, ráadásul, ha feleslegesen adogatják a szülők az antibiotikumot, akár az is előfordulhat, hogy 10 éves korára már nem lesz olyan, ami hatna – emelte ki dr. Sebő Zsuzsa. A másik, ami felesleges otthonra, a sebhintőpor az orvos szerint. Eljárt már felette az idő.

– Nincs olyan seb, amibe port kell tenni. Helyette sebfertőtlenítő folyadék ajánlott.

KÉRDEZNÉL EGY HOMEOPÁTIÁS GYERMEKGYÓGYÁSZTÓL ÉLŐBEN?

Más megoldás

Sokan szívesen adnak homeopátiás szereket, mert nics mellékhatásuk. dr. Sebő Zsuzsa is szívesen ajánlja. Van olyan homeopátiás gyógyszer például, ami azt előzi meg, hogy ha elesik a gyerek, akkor a sérülés helye ne duzzadjon fel, vagy a vérzés csökkenjen. De kitűnő homeopátiás gyógyszerek vannak a lázra, fájdalomra, hasmenésre, hányásra is. Jól megválasztva néhány adaggal látványos javulást lehet elérni. Ezeket is recept nélkül lehet kérni a gyógyszertárakban.

TIPP

Évente egyszer nézzünk rá, mikor jár le a gyógyszer. Ha már majdnem egy éve lejárt, szinte teljesen elveszítheti a hatékonyságát, azt már inkább ki kell dobni. A homeopátiás gyógyszerek lejárta hosszabb így sokkal ritkábban szorulnak cserére.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére