Jelenlegi hely

A közösségek fénye - Baba-mama/papa klubok országos találkozója

Védőnők, szoptatási tanácsadók, lelkes anyukák, egyházi munkatársak, könyvtárosok, dúlák szerveznek rendszeres alkalmakat, klubokat a kisbabás szülőknek. A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom pedig nekik rendezte meg a baba-mama/papa klubok találkozóját 2016. április 16-án Budapesten, ahová Nyíregyházától Pécsig, Szegedtől Sopronig érkeztek a résztvevők.

A program felvezetéseként fotópályázatot hirdettek, melyre mintegy 100 képet küldtek be a klubok vezetői szerte az országból. A képek tanúskodnak arról a sokszínűségről, amit ezek a közösségek betöltenek a családok életében. Barátságokat, információt, közös alkotást, ünneplést és pihenést, de nem egyszer ügyek melletti kiállást, életmódváltást is segítenek a baba-mama klubok. A pályázaton résztvevő klubok között többek között magyar vállalkozók felajánlásából az Almatár almaléit, Antoni bábokat és babazászlókat sorsoltak ki.

A program Odor Andrea országos vezető védőnő köszöntőjével kezdődött, aki a klubok jelentősége mellett arról beszélt, hogy személyes szívügye is a téma. Délelőtt során Kádár Annamária és Léder László előadásai hangzottak el. Mindkét előadás a hősökről szólt. A mesebeli hős mindig elindul, kockázatvállalása és bátorsága kell ahhoz, hogy legyőzhesse az akadályokat, és világra nyitott, segítőkészsége ahhoz, hogy barátokra leljen. Zimbardot idézve érdemes mind a múlttal, mind a jövővel kapcsolatban pozitív beállítódásban élni, a „jelen hedonizmusa” pedig az, amikor a vidám történéseket észrevéve, a mindennapoknak örülve tudunk élni. Az apa hősiességéhez több feladatot kell megoldani, mondta el Léder László, a Mozgalom által kiadott Apa füzetek egyik szerzője. A médiában és még a mesekönyvekben sincs valódi apakép. A gyerekek kiegyensúlyozott neveléséhez azonban a szerető, bizalmi légkört kialakító apára szükség van. A fiú életében meghatározó, ha megkapja az „ügyes vagy, jól megcsináltad!”, a lány a „büszke vagyok rád” mondatot az apától. Egy új családi munkamegosztás és az apakép megerősítése szükséges.

A bemutatkozó klubok között gyermekek, ill. az anyák igényeire fókuszálókat is megismerhettek a találkozó résztvevői. A budakalászi Csörgő és Fakanál klub vezetője elmondta, hogy bevonhatók ismerős „nagymamák” a gyermekfelügyeletbe, így az anyukák tudnak kicsit magukra figyelni. Az erdőkertesi klub abból a felismerésből indult, hogy egy új településre költöző családnak közösséget kell építeni és az anyukákon keresztül az apák is barátokat találhatnak. Nyíregyházán már sok éve megújul a klub, mert már a várandósoknak is tartanak felkészítő foglalkozást, s részt vehetnek a klub találkozóin. A Születés Hete és a Hordozás Hete kapcsán, városi szinten is megjelenő, látványos rendezvényeket tartanak. A találkozón jelen lévő egyházi baba-mama klubok elmondták, hogy összeköti őket a hitbéli közösség is, de ettől a plébániákon működő klubok is teljesen nyitottak.

A programra érkezők visszajelzéseiből kiderült, hogy az előadásokon túl a beszélgetéseken is sokat gazdagodtak. A munka-magánélet egyensúlyával foglalkozó csoportban elhangzott, hogy a munkába való visszatérés már elkezdődik a szülési szabadság kezdetén, és a visszatérésre az egész családnak fel kell készülnie. A zenei és mozgásfejlesztéssel foglalkozó csoportot Gállné Gróh Ilona tartotta, ahol a résztvevők kicsit belekóstolhattak a Ringató világába. A gyermekneveléssel foglalkozó csoport egyik tanulsága, hogy az egész családra és nemcsak a gyerekekre kell figyelni, hiszen a család minden tagja egyaránt fontos. A szülőknek el is kell tudni engedni a gyermeket, és eldönthetik, hogy aggódó vagy támogató szeretettel kísérik őt. A környezettudatosság kérdésével már az ebédszünetben is ismerkedhettek a résztvevők. Mosható pelenkákat, környezetet nem károsító mosó- és tisztítószereket is megnézhettek a Deja-Vu világ és a temiti.hu révén. A szervezők fontosnak tartották, hogy a párkapcsolatok kérdésével is foglalkozzon egy csoport, mivel számos házasság pont a kisgyermek érkezésével romlik meg. Talán nem véletlen, hogy ide jöttek a legtöbben, illetve ez a csoport beszélgetett a legtovább. A családban fontosak a rituálék, jó szokások, melyek kialakítását tudatosan is érdemes alakítani. A gyerekeknek nemcsak az a fontos, hogy őt szeressék, hanem, hogy lássa szülei egymás iránti szeretetét is.

A Baba-mama/papa klubok találkozója hangulatában is hasonlított a klubokhoz, hiszen nagyon sok gyerek, teljes család, nagyszülő is eljött. A székesfehérvári SZÉNA Egyesület színvonalas játszóházat és kisbabasarkot alakított ki, az Eisberg munkatársai zöldségszobrászatra várták a gyerekeket.

A program szervezői fotókiállítást hamarosan vándorkiállításként indítják útjára illetve a szervezők tervezik további regionális találkozók megtartását is. A klubok nagy része, bár alapvetően közösségi, önszerveződő jellegű, a vezetők elmondták, hogy a tudás, a szakmai anyagok segítséget jelentenek illetve a vezetés súlyát viselőket támogatásnak élik meg, amikor megbeszélhetik tapasztalataikat. A résztvevők ezért is kapták meg a Borka füzetet, melyet a Borka világa csapata állított össze a konfliktusok megoldásáról, illetve az Apa füzeteket.

Forrás: Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Ha elmúlik karácsony... avagy a szaloncukrok utóélete

Ha elmúlik karácsony... avagy a szaloncukrok utóélete

... már ha van nekik ;-) Nem tudom, ti hogy vagytok vele, évekkel ezelőttig azt gondoltam, hogy nincs az mennyiségű szaloncukor, ami nem fogy el decemberben. Általában a Mikulás nap táján vett első zacskók pár nap alatt elfogytak, a fára (vagy inkább csak alá) szánt szaloncukrokat el kellett dugni, hogy megérjék a fadíszítést. Mára változtak az étkezési szokásaink - kevesebb szaloncukrot veszek - és marad az ünnepek után is. Na, attól nem félek, hogy lejár a szavatosságuk, de elgondolkodtam azon, hogy milyen változatos módon lehet még őket felhasználni.
Öngondoskodás szülőként télen: mi fér bele reálisan?

Öngondoskodás szülőként télen: mi fér bele reálisan?

Télen sok szülő érzi úgy, hogy az öngondoskodás egy szép, de elérhetetlen fogalom. Mintha ez is még egy feladat lenne a listán, amit jó lenne kipipálni – de valahogy sosem jut rá idő, energia vagy tér. Pedig gyakran nem arról van szó, hogy nem törődünk magunkkal, hanem arról, hogy kevesebből próbálunk ugyanannyit adni. Ha télen azt érzed, hogy fáradtabb vagy, türelmetlenebb, és nehezebb magadra figyelni, az nem kudarc. Ez az időszak eleve többet vesz ki belőlünk, mint máskor.
Amikor az év eleje inkább megtart, mint indít

Amikor az év eleje inkább megtart, mint indít

Az év eleje sokaknál nem friss lendülettel indul, hanem csendesebb, nehezebb érzésekkel. Az ünnepek elmúltak, a hétköznapok visszatértek, kint korán sötétedik, és mintha belül is lassabban mozdulna minden. Családként ez gyakran még erősebben érződik: újraindul az ovi, az iskola, a munka, miközben az energiaszintünk nem igazán tart lépést a naptárral. Ha ilyenkor azt érzed, hogy az év eleje inkább nyomasztó, mint lelkesítő – fontos kimondani: nem vagy egyedül, és nem veled van a baj.
Élményajándék tippek - felesleges tárgyak felhalmozása helyett

Élményajándék tippek - felesleges tárgyak felhalmozása helyett

Karácsonykor mindenki szeretne örömet szerezni – de egyre többen azt érezzük, hogy a rengeteg tárgy helyett valami maradandóbbra vágyunk. Valami olyanra, ami nem porosodik a polcon, közös élménnyé, emlékké válik.Összegyűjtöttük a legjobb élményajándék-ötleteket, melyeket gyerekeknek, pároknak, nagyszülőknek vagy akár barátoknak is adhatsz – és amelyek könnyedén elérhetők.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére