A gyermek megszületésekor minden megváltozik, véget ér a gyermektelenség időszaka, ez is okozhat egyfajta veszteségérzetet is. A fokozott felelősség, készenlét, a saját elvárások, a külvilág elvárásai pedig kimeríthetik a párt. Nincs minta, akár az említett nagycsaládok csökkenése miatt, akár a széthulló családok miatt, így kevés helyen tudnak felkészülni a párok a gyermekvállalás kihívásaira.
A gyermekvárás, gyermekvállalás és a megszületés a legtöbb család életében az egyik legörömtelibb pillanat. Ezzel szemben a várandósság alatti, illetve a gyermekágyi szorongás és depresszió negatív hatással van a magzat fejlődésére és a családra egyaránt. Intenzív és gyors változások követik egymást: a vágyott anyaság pillanatait lelki problémák árnyékolják be. A várandósság alatti és a szülés után kialakuló hangulatváltozásoknak és depressziónak számtalan oka lehet: a családi és társas támasz hiánya, fokozott társadalmi elvárások, ellentmondó információk, genetikai okok, az intenzív hormonális változások, megváltozott testkép, traumatikus szülésélmény. A gyermek születése egyben az „anya” születése is, új szerepekkel, melyhez alkalmazkodni kell.
Gálosi Natália vagyok, Békéscsabán élek és dolgozom. Védőnőként és pszichológusként is segítek a gyermeket váró családoknak, édesanyáknak. Dr. Töreki Annamária, a Szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika pszichológusának kezdeményezésére jelenleg Szegeden, Cegléden, Hódmezővásárhelyen, Makón és Békéscsabán is elérhető a pszichológiai tanácsadás az édesanyák számára, melyet a várandós és kisgyermekes szülők térítésmentesen vehetnek igénybe.
A békéscsabai Védőnői Szolgálatnál rendszeresen szervezünk komplex Szülésre és Szülői Szerepekre felkészítő tanfolyamot is. A várandós, illetve a gyermekágyas anyákkal rendszeresen tartják a védőnők a kapcsolatot, illetve a családok otthonában is felkeresik őket, ami nagymértékben segíti a bizalmi viszony kialakítását. Mindemellett a védőnői tanácsadóban adott időpontban mindig felkereshetik a védőnőjüket az anyák, amennyiben sürgős tanácsra van szükségük.
A család működésének egyik kulcsa a rugalmas hozzáállás, a jó alkalmazkodóképesség. Természetesen mindenki a lehető legjobbat szeretné a gyermekének, és a lehető legjobban szeretné nevelni, de ez lehetetlen. Csupán „elég jó” anyáról, apáról beszélhetünk, éppen ezért le kellene számolni az irreális társadalmi elvárásokkal, és azt is meg kell érteni, hogy minden család egyedi, sajátos jellemzőkkel bír, és a problémákra éppen ezért nincs egyfajta megoldás, inkább számos lehetőségről beszélhetünk. Szükség esetén kérem, éljenek a lehetőséggel:
Gálosi Natália védőnő, egészségpszichológus
70/942-68-78
Szerző: Gálosi Natália védőnő, egészségpszichológus
a Csabaimamin
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges