Jelenlegi hely

Kérdések és válaszok a babamasszázsról

Miért érdemes a szülőknek a babákat masszírozni? Milyen hatásai vannak? Milyen életkorban javasolt? Mire kell ügyelni a masszírozás során és hogyan lehet elsajátítani? Mire van szükség a masszázshoz? Van-e mellékhatása? Mikor ne végezzék? Mit lehet tudni a tanfolyamról?

A masszázs ősidők óta alkalmazott természetes módszer betegségek megelőzésére, közérzet javítására, lazításra, frissítésre. Számtalan kedvező hatása van, általánosságban minden szervrendszer működését segít normalizálni. A saját gyermek rendszeres masszázsa emellett nagyon jó alapot ad a jó szülő-gyermek kapcsolatnak hosszú távon! Fizikai hatásain túl segíti a gyermek személyiségfejlődését is. Javítja a szülő- gyermek közötti kötődést, rövid távú hatásai pl. fájdalmat csillapít, emésztést segít. Elősegíti a gyermek testi fejlődését, növekedését.

Miért érdemes a szülőknek a babákat masszírozni?

  • Csecsemőkorú gyermek esetén a legfőbb mozgatója, indoka a masszázsnak, hogy a szülő szeretné szorosabbá tenni a kapcsolatát kisbabájával, őt minél jobban megismerni, minél többet tenni a jókedvéért, kiegyensúlyozott fejlődéséért.
  • Kisded, majd óvodás, iskoláskorú gyermeket nevelő családoknál is van helye a masszázsnak, de ekkor már a megfelelő kötődés kialakult, így más hatásai kerülnek előtérbe, mint pl. bizalom megtartása, erősítése, jó beszélgetésekre ad lehetőséget, a gyermek ellazul, pihen, már ő kéri a masszázst, ha szüksége van rá.

Milyen hatásai vannak?

  • Minden életkorban elmondható, hogy a babamasszázs a lélek megnyugtatása mellett a fizikai testre, a szervezetre is kedvező hatással van.
  • Minden sejtjére hat a gyermeknek, hiszen fokozza a vérkeringést, a nyirokkeringést, mélyíti a légzést, ezáltal a szervezetet segít friss oxigénnel, tápanyaggal ellátni, ezzel egy időben a CO2, és salakanyagok hatékonyan eltávoznak.
  • Segíti a normál izomtónus fenntartását, a csontozatot erősíti, javítja az emésztést, az alvást, erősíti az immun rendszert, idegrendszert. A hormonális rendszerre is kedvező hatása van. 
  • Fájdalomcsillapító.
  • Kiegyensúlyozottá teheti az egész családot!
  • A masszázst kísérő kommunikáció a gyermekkel segíti a beszéd fejlődést, a koncentrációt, a tanulást, megtanítja az ellazulást, mely a mai világban elengedhetetlenül fontos.
  • A test tudatosság kialakításában is szerepet játszik.

Milyen életkorban javasolt?

A babamasszázs technikája elsajátítható akár szülés előtt is nagyobb babán gyakorolva, de én inkább javaslom élőben 5-6 hetes életkortól kezdve, felső korhatár nincs. 

Mire kell ügyelni a masszírozás során és hogyan lehet elsajátítani?

A babamasszázst szeretettel kell végezni, rá kell hangolódni a gyermekre. Fontos figyelni a baba jelzéseit, nehogy túl erősen, vagy éppen csiklandozva érjen hozzá a szülő.  Tartsuk szem előtt, hogy az izmai, ízületei még gyengék.

A masszázs fogásokat elsajátíthatják könyvből, vagy egyéb médiumok segítségével, és szakképzett babamasszázs oktatót is felkereshetnek.

Mire van szükség a masszázshoz?

  • A megfelelő hőmérséklet fontos, hogy a baba ruha nélkül is el tudjon lazulni, 24-26 fok ideális.
  • Masszázs olaj, mely csecsemőkorban lehetőleg allergén mentes legyen, a hidegen sajtolt növényi olajok ideálisak (édes mandula, jojoba, oliva, stb.)
  • Nyugodt környezet, nyugodt masszőr!
  • Relaxáló zene, esetleg gyermekdalok, mondókázás, nagyobb gyermeknél mesélés, meséltetés.
  • Legyen 1-2 kisebb játék a közelben, plusz folyadék szükség esetére.
  • Biztonságos, kényelmes helyszín, pl. padló, ágy. A fekvő felületet védjük olyan textíliával, pelenkázó alátéttel, amit nem sajnálunk, ha olajos, szennyezett lesz, könnyen tisztítható.

Van-e mellékhatása? Mikor ne végezzék?

Ha gondosan végzik, és a gyermek örömét leli benne, akkor nincs mellékhatása.

Lázas betegség, görccsel járó betegség esetén, bőrkiütéssel járó állapotokban nem végezhető! A gyógymasszázst nem helyettesíti, de kiegészítője lehet. Krónikus betegségekben kérjék ki orvos, vagy masszázs oktató véleményét.

Mit lehet tudni a tanfolyamról?

Tanfolyamot szakképzett gyermek masszázs oktató vezet. Van egyéni oktatás a család otthonában, és csoportos órákra is el lehet menni. Általában egyénileg elegendő 3 alkalom, csoportban a létszámtól függően 4-5 alkalomra van szükség.  Felszerelést említettük, olaj, baba alá textília, egy kis takarónak használt textília is szükséges a fedetlen, éppen nem masszírozott testrészek melegen tartására. Csoportban az oktató ügyel a szobahőmérsékletre, otthon be kell fűteni a helyiséget, ha szükséges. Szoptatni, etetni, tisztázni tanfolyam közben is lehet, otthon evés után fél óráig pihenjen a baba, majd kezdhető a masszázs. A sírás természetes kommunikáció csecsemő korban, erre figyelünk, megbeszéljük, nem akadálya a csoportos foglalkozásnak sem.

Surimné Sipiczki Marianna
nemzetközi okleveles
csecsemő masszázs oktató

Ha többet szeretnél tudni a babamasszázsról vagy részt vennél egy tanfolyamon vagy oktatáson, akkor KATTINTS IDE!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére