Jelenlegi hely

Vízeum – Ahogy a vízről még soha

Többet szeretnél tudni a vízről? Tennél a klímaváltozás ellen? Hajók, folyók, Balaton, ásványvíz, szódavíz, gőzgép, úszómedence. Szerezz vizes élményeket és gyarapítsd tudásodat Esztergomban!

Látogass el az esztergomi Duna Múzeumba, hogy olyan „vizes” élményekkel gazdagodj, melyet egy életre megjegyezhetsz! Vízeum – ahogy a vízről még soha című új, állandó kiállítás hétfőtől vasárnapig (kedd szünnap) 9.00-17.00-ig vár mindenkit kortól, nemtől függetlenül. A kiállítás hagyományos és modern technikákat ötvözve mutatja be a víz életünkben betöltött szerepét, számtalan felhasználási módját.

Élmény, ismeret, kreativitás

Megismerheted a vízzel kapcsolatos legfontosabb innovációkat, a folyók szabályozását, láthatsz hajózással kapcsolatos érdekességeket, különleges maketteket és mindent megtudhatsz a Balatonról, az ásványvizekről és a szódavízről is. Kiemelt téma a klímaváltozás, ezért a legmodernebb eszközök, valamint adatok segítségével mutatják be hatásait. Hogyan változik a Föld vízkészlete? A klímaváltozás milyen hatással van a környezetünkre?

Trükkösen próbálhatod ki a víz halmazállapotait. Ha víz, akkor úszás – az egyedi térkialakításnak köszönhetően egy úszómedencében lebegve szerezhetsz élményeket és még vizes sem leszel!

Az új kiállításban rengeteg érdekes tárggyal is találkozhatsz. Láttál már gőzgép keresztmetszetet? Vagy zsilipkapu működését bemutató modellt? Esetleg a legapróbb kötélig kidolgozott hajómakettet? Vagy a gátőr karszalagját? Megfigyelted már a régi ásványvizes üvegek talpát? A VÍZeumban mindezt megteheted!

Múlt, jelen, innovációk

Az új kiállítás bemutatja a vízgazdálkodás múltját, jelenét, a vízzel kapcsolatos innovációkat, szemlélteti a víz erejének felhasználását, feldolgozza a folyók szabályozását, bemutat hajózással kapcsolatos érdekességeket és hajómaketteket, foglalkozik többek között a fürdés történetével, a Balatonnal, ásványvizekkel és a szódavíz történetével is.

A klímaváltozást kiemelt témaként kezeli a múzeum és a legmodernebb eszközök, valamint a legújabb kutatási eredmények közlésével mutatja be a víz és a klímaváltozás közötti összefüggéseket.

A kiállítás hangsúlyos részeként megismerhetjük, hogyan változik a Föld vízkészlete, a klímaváltozás milyen hatással van az élővilágra és a vízügyi szakembereknek milyen feladatokkal kell szembesülni az éghajlatváltozás hatásai kapcsán.

A lebontott korábbi állandó kiállítás egyik kedvenc eleme, a hatalmas vízgép is megújult, fényekkel, narrációval kiegészítve mutatja be a víz erejének sokféle múltbéli hasznosítását. A tárlatban megjelennek a vízhez kapcsolódó régi mesterségeket is, mint a bolgárkertészek, a Duna-víz árusok, a faúsztatók, a vízimolnárok, halászok vagy az aranymosók.

 

A kiállítás érdekes része a víz halmazállapotainak bemutatása, szemléletesen jeleníti meg a három állapot jellemzőit, vidám, játékos formában, biztosan nem csak a kicsiket fogja elvarázsolni ez a látvány, és ami a legjobb, hogy az így felszedett információk biztosan rögzülnek is a fejekben.

Külön fejezetet kapott az árvíz, a belvíz, a folyószabályozás és az öntözés – a szakmai ismeretek jobb megértését könnyen érthető, érdekes animációk, filmek, képek segítik.

Az innovációkat felvonultató térben olyan tárgyakkal, eszközökkel találkozhat a látogató, amiket vagy jól ismer a hétköznapi életből, vagy teljesen új számára. Mindenki ismeri, de senki sem gondol úgy például a vízöblítéses toalett-re, mint vízügyhöz kapcsolódó innovációra, pedig valóban az, és forradalmian megváltoztatta, megkönnyítette az emberek életét.

Vagy említhetnénk itt a vízikereket, ami óriási munkát végez az ember helyett már szinte ősidők óta. Szintén érdekes téma a gőzgépek bemutatása, melyek helytől (széljárás, domborzat, vízerő, igavonóktól) függetlenné tették a munkagépeket. Vagy a gátak is olyan innovációk, amelyek védelmi funkciója nélkül elképzelhetetlen a lakott és művelt területek megóvása.

A kiállítás egyik különleges része a hajózással foglalkozó egység, ahol jól és kevésbé ismert dunai hajók makettjeit vonultatjuk fel, de a szódavíz történetét és az ásványvizeket, gyógyvizeket bemutató rész is biztosan elnyeri a vendégek tetszését.

Igazi különlegesség az úszással foglalkozó egység, ami az őskortól napjainkig mutatja be az úszásnemek, az úszósport kialakulását. A térkialakítás is egyedi, úszómedencében érezheti magát a látogató, miközben vidám, játékos formában szerezhet ismereteket.

Levezetésként hangulatos pihenőhely – ún. Merengő – várja a látogatókat, ahol a terem két oldalfalán és a mennyezeten elhelyezett kijelzőkön filmek, animációk futnak, valamint nyugalmat sugárzó fények és zene uralkodik. Ugyancsak felújításra, átalakításra került az elsősorban gyerekeknek szánt vizes játszószoba.

A kiállítás 2019-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.

A Barangoló család részletes beszámolóját is ajánljuk: Száraz úszkálás, vizes pancsolás és más élmények az esztergomi Vízeumban

Duna Múzeum, Esztergom, Kölcsey utca 2.
www.dunamuzeum.hu

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére