Jelenlegi hely

Elkészült a szülői kérdőív a koragyermekkori program keretében

A szülői kérdőívet a gyermek 1 hónapos és 6 éves kora között összesen 12 alkalommal kell a szülőknek kitölteniük.

 Elkészült a szülői kérdőív az uniós támogatással megvalósult koragyermekkori program keretében, valamint a gyermek-alapellátás szakembereinek szóló két módszertani útmutató és a tesztelés alatt álló informatikai rendszer, amelyek az új szűrőrendszer alapját képezik - közölte a projektgazda Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) csütörtökön, a program zárórendezvényének napján az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a koragyermekkori program eredményei időben és megbízhatóan jelzik majd a veszélyeztetett kisgyermekek körét, azt várhatóan a jövő év első félévében vezethetik be.

A közleményben idézték Fogarasi Andrást, a projekt szakmai vezetőjét, aki felhívta a figyelmet arra: hosszú távon az a legfontosabb, hogy minél korábbi életkorban történjen meg az ellátásra szoruló gyermekek kiszűrése. "Azért lényeges ez, mert az első három évben - azon belül is a csecsemőkorban - megkezdett fejlesztés sokkal hatékonyabb, mint bármilyen későbbi időszakban" - mondta a szakember.

A projekt legfontosabb eleme a szülői kérdőív, amely bevonja a szülőt is a szűrés folyamatába, az ő megfigyelései, tapasztalatai nagyon fontosak a fejlődés menetének, illetve megakadásának meghatározásához. A szülői kérdőívet a gyermek 1 hónapos és 6 éves kora között összesen 12 alkalommal kell a szülőknek kitölteniük. Ehhez kapcsolódik még három kiegészítő életkor azoknak a gyermekeknek az esetében, akiknél a szülői kérdőív, illetve a vizsgálatok eredménye után valamilyen fejlődési zavar gyanúja merül fel.

Lányok

Függetlenül attól, hogy a szülői kérdőívet elektronikusan vagy papíron töltik ki, az információkat rögzítik az Egységes Védőnői Informatikai Rendszerben (eVIR), amely a gyermek ellátásával kapcsolatban minden egyéb adatot is tartalmaz majd.

Az eVIR számos szolgáltatást nyújt a szülők számára is, amihez a védőnőtől tudják megkérni az ügyfélkapus hozzáféréssel biztosított láthatósági, illetve a szülői kérdőív esetében a szerkesztési jogosultságot. A szülőnek lehetősége nyílik így gyermeke egészségügyi adatainak folyamatos nyomon követésére. A többi között figyelemmel követheti, hogy gyermeke milyen életkorhoz kötött kötelező védőoltásokat kapott meg, a betegségeit, a védőnő által feltöltött leleteket, a védőnői látogatások, tanácsadások eseményeit, az életkorhoz kötött kötelező szűrővizsgálatok eredményeit. Bármikor megtekintheti a kórházi védőnő által kitöltött adatokat, az újszülöttkori adatokat, továbbá kitöltheti a szülői kérdőívet és láthatja annak kiértékelését is.

A tájékoztatás szerint mindehhez további fontos elemként kapcsolódik két - védőnőknek, házi gyermekorvosoknak és gyermekeket is ellátó háziorvosoknak készült - módszertani útmutató is.

Szentes Tamás, az ÁEEK főigazgató-helyettese szerint az említett fejlesztések és sok más, a projekt keretében kidolgozott elem abban segít, hogy a jövőben hatékonyan nyomon követhessék és segíthessék a gyermekek fejlődését, és idejében felfedezzék, ha olyan probléma merül fel, amely beavatkozást igényel.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan éljük túl a hőséget?

Hogyan éljük túl a hőséget?

Valahogy muszáj lesz. És bár az idei nyár (eddig) kegyesebb hozzánk, mint a tavalyi, a 38°C azért már alkalmas a nyugalom megzavarására. A szenvedés pedig csak a mazochistákat villanyozza fel, a többiek megoldások után kutatnak.
Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éves gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.
Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére