Jelenlegi hely

Mi leszek, ha nagy leszek? Felkészülés az egyetemi évekre

A most induló cikksorozatban gyermeked egyetemi éveivel kapcsolatos kérdéseket, problémákat fogjuk átbeszélni.

Talán nem is gondolnád, de a felkészülése az egyetemi évekre már nagyon korán elkezdődhet. Ez egyáltalán nem biztos, hogy egybeesik azzal, amikor gyermeked végleg eldönti, pontosan mi is szeretne lenni, mivel szeretne foglalkozni felnőtt korában.

A sikeres felvételihez ugyanis nem csak arra van szüksége, hogy magukra a tantárgyakra és az emelt szintű érettségire alaposan felkészüljön. Sok-sok más dolog is beleszámít az eredményes felvételibe, illetve a későbbi egyetemi sikerekbe.

Hogyan csinálják mások?

Nézzük meg akár az angolszász területek vezető egyetemeinek kiválasztási metodikáját! Még ha ti nem is feltétlen a külföldi elit egyetemekre készültök, akkor is sok tanulság levonahtó abból a módból, ahogy ezek az iskolák kiválasztják dikjaikat. Az egyik legfőbb tanulság az, hogy nemcsak a tanulmányi eredmény számít! A jelentkező diákok ugyanis sok esetben alig különböznek egymástól tanulmányi eredményeik alapján. Ami alapján mégis kiválasztják a leendő elsősöket, az valami ezen túlmutató eredmény: 

  • sporteredmények, 
  • közösségi munka, vagy 
  • valami olyan tudás vagy készség, amivel az illető emelheti a majdani évfolyama színességét, színvonalát. 

Természetesen itthon, Magyarországon is látható ezen területek fontossága: plusz felvételi pontot érnek különböző versenyeredmények, vagy éppen a nyelvvizsga. Az a jó ezekben, hogy ezeket a plusz készségeket, tudást attól függetlenül el lehet sajátítani, azaz tud rá készülni a gyerek, hogy konkrétan eldöntötte volna már, merre is szeretne továbbtanulni.

Komplex felkészülés

A későbbi egyetemi sikerek egyik alapja tehát az azt megelőző felkészülés. A sikeres egyetemválasztás és beiskolázás sok paramétertől függ: a sikerhez a diákoknak szükségük van oktatási, szociális és kulturális (emberi) erőforrásokra, és sokrétű információra. Az előbbi információk alapján az egyetemi felkészülését érdemes már jóelőre gondolatban kettéválasztani:

  • az egyik maga a szükséges lexikális tudás elsajátítása, 
  • a másik pedig az egyéb szükséges készségek és tudás megszerzése. 

Nekünk szülőknek, tanároknak meg kell adnunk a szükséges információkat, lehetőségeket a középiskolai tanulmányokat folytató diákok számára. Ha belegondolunk, ez nehéz feladat. Hiszen nem elég biztosítanunk, hogy el tudják sajátítani a szükséges tananyagot, vagy hogy nyelvet tudjanak tanulni, sportoljanak, képezzék magukat sok területen. Ezzel egy időben fenn is kell tartaniuk a motivációjukat azzal kapcsolatban, hogy legyen is kedvük készülni ezekre az évekre. És ebben fokozott szerepe van a szülőknek, tanároknak együttvéve. Ez türelmet és munkát igényel az egész család részéről. Nem könnyű egy kamasz gyermeket bölcsességgel terelgetni a mindennapok során a felnőtt lét felé.

A felvételin túl...

Ha kicsit továbbgondoljuk a dolgot, az az igazság, hogy nemcsak a felvételire kell felkészítened gyermekedet a középiskolai évei alatt, hanem egyben arra is, mi vár majd rá az egyetemi évek során. Hiszen a sikeres felvételi csak az első lépés a hosszú úton. Ami utána jön, az sem egyszerű...

A számodra mindig is gyerek, ám valójában egy fiatal felnőtt embernek sok-sok mindennel meg kell küzedie. Az egyedüllét, a megnövekedett tananyagok mennyisége, a – látszólag – személytelenebb környezett, a hektikus életvitel, fokozódó stressz, mind-mind ilyen tényező. És persze rengeteg kísértés is éri majd ezen évek során: a folyamatos bulizási lehetőségek, jól fizető állásajánlatok, magánéleti kérdések. Márpedig ezek könnyen megnehezíthetik az egyetemi éveket...

Szerző: Dr. Lipták-Váradi Julianna, egyetemi oktató, okleveles építőmérnök
www.egyetemievek.hu

Hivatkozott szakirodalom:
- Walter R. Allen és kutatótársai Who goes to college? című kutatása
- Gen és Kelly Tanabe Get Into Any College: Secrets of Harvard Students című könyve

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Bolhazsákok és könyvmolyok

Bolhazsákok és könyvmolyok

Emlékszel még gyerekkorodból az összebújós meseolvasásokra? Az első kiböngészett betűkre, mikor végre összeállt egy szó? A takaró alatt zseblámpával olvasott regényekre? A könyvek világába belépés élménye egy életre elkísér bennünket.
Így lesz ügyes kezű gyereked

Így lesz ügyes kezű gyereked

Sok szülő csak az iskolaérettségi vizsgálatok során szembesül azzal, hogy óvodás gyermekének a rajzkészsége, vonalvezetése még nagyon távol áll attól, amilyen készségekre az első osztályban szüksége lesz. Kézenfekvőnek tűnhet ilyenkor színezők és feladatlapok garmadájával elárasztani a gyereket, ám a mozgások finomodásához nem erre van szükség.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére