Jelenlegi hely

A magzat arca tükrözi az anya dohányzásának káros hatásait

Az anya dohányzásának káros hatásai tükröződhetnek a méhben lévő magzat arcán - mutatták ki négydimenziós ultrahangfelvételek elemzésével brit kutatók.

A Durhami és a Lancasteri Egyetem szakemberei az ultrahangfelvételek vizsgálatakor jelentősen nagyobb mértékű szájmozgást figyeltek meg a dohányzó anyák magzatai esetében, mint az várható a babáknál, akiknek mozgása normális esetben csökkenő ütemű a várandósság utolsó hónapjaiban.

A kutatók szerint ennek az lehet az oka, hogy a magzat központi idegrendszere, amely a mozgást általában és különösen az arcmozgást irányítja, nem fejődik abban az ütemben és módon, ahogyan a nem dohányzó anyák magzata esetében.

A szakemberek 20 magzat 80 ultrahangfelvételét vizsgálták, hogy felmérjék a száj- és a tapintómozgást, a felvételek a várandósság négy különböző szakaszában készültek a 24. és a 36. hét közötti periódusban. Négy magzat édesanyja dohányzott napi 14 cigarettát szívva, a másik 16 magzat anyja nemdohányzó volt. Később valamennyi újszülött egészségesen jött a világra.

Az Acta Paediatrica gyermekgyógyászati folyóiratban közzétett tanulmányban azt is kimutatták - összhangban más korábbi tanulmányokkal -, hogy az anyai stressznek és depressziónak jelentős hatása van a magzat mozgására, de a száj- és a tapintó mozgások sokkal gyakoribbak voltak a dohányzó anyáknál.

Ez egybecseng azokkal a korábbi kutatásokkal, amelyek kapcsolatot találtak a dohányzás és a várandósság között és kimutatták, hogy az anya dohányzása miatt a kisgyereknél késést szenved a beszédképesség kialakulása.

"A magzati arcmozgás jelei jelentősen különböztek a dohányzó és a nem dohányzó anyák magzatainál. Eredményeink egybeesnek azokkal a tanulmányokkal, amelyek kimutatták, hogy a stressz és a depresszió jelentős hatással van a magzat mozgására, és azt is felfedték, hogy a stressz és a depresszió hatásain túl a nikotinnak való kitettség szintén befolyásolja a magzati fejlődést - idézte Nadja Reisslandet, a Durhami Egyetem pszichológiai tanszékének munkatársát a ScienceDaily tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Nagyobb méretű kutatást kell végezni ahhoz, hogy megerősíthessük eredményeinket és vizsgálni kell a specifikus hatásokat, köztük az anyai stressz és a dohányzás közötti kapcsolatot - fűzte hozzá.

Brian Francis, a Lancasteri Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője hozzátette, hogy eredményeik további bizonyítékul szolgálnak a várandósság idején való dohányzás káros hatásaira.

A szakemberek szerint a jövőbeni kutatásokban figyelembe kell venni az apák dohányzási szokásait is.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére